ساخت سردخانهساخت سردخانه

از ساخت سردخانه ها برای نگهداری محصولات غذایی در مدت زمان طولانی استفاده می شود، در نتیجه می توان گفت هدف ما از ساخت و ایجاد سردخانه به وجود آوردن فضایی است که با قدرت سرمازایی خود، بتواند محصول مورد نظر را نگهداری کند بدون آنکه تغییر و فسادی در طی این مدت در ظاهر و کیفیت محصول ایجاد شود.

حال در این مقاله قصد داریم تا در خصوص موضوع ساخت سردخانه با شما صحبت کنیم.

ساخت و ایجاد سردخانه

قبل از تصمیم گیری در مورد ساخت و ایجاد سردخانه، لازم است تا با تمام تجهیزات و ابزار های موجود در ساخت آن که بر روی قیمت نهایی سردخانه هم اثرگذار است اشنایی مختصری پیدا کنیم مانند:

1.موتور(کمپرسور) استفاده شده در ساخت سردخانه:

وظیفه ی این نوع موتور تأمین‌ انرژی است و با توجه به  ویژگی هایی مانند سرعت، سیستم قدرت، ساختار و سیستم خنک سازی به انواع مختلفی تقسیم میشوند که این ویژگی ها بر قیمت سردخانه اثر گذار است.

2.لامپ سردخانه:

لامپ های مورد استفاده ما باید در برابر دمای پایین سردخانه، مقاومت لازم را داشته باشند.که با توجه به میزان مقاومت و برند آن، قیمت آن نیز تغییر خواهد کرد.

3.اواپراتور و کندانسور:

در واقع اواپراتورها به عنوان خنک کننده‌ داخل اتاقک‌های سردخانه تعبیه شده اند و برند های مختلفی دارند مانند آرشه، بوران، نوین و … که از نظر قیمت و دیگر موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

4.درب استفاده شده در ساخت سردخانه:

درب سردخانه انواع مختلفی دارد مانند ریلی، لولایی و ریلی اتمسفر که با توجه به نیاز مشتری عرضه می گردد که قیمت هر یک متفاوت است.

5.تابلو برق:

تابلو برق همانطور که از اسمش پیداست برق مورد نیاز سردخانه را تامین می کند که با توجه به تجهیزات به کار رفته قیمت متفاوتی خواهد داشت.

6.شیرآلات استفاده شده در سیستم سردخانه:

در واقع شیرالات، گازهای موجود در سردخانه را به قسمت‌های مختلف سیستم منتقل می کنند که براساس  برند آن، قیمت آن نیز می تواند متفاوت باشد.

همچنین قبل از ساخت سردخانه باید هدف خود را از ایجاد آن تعیین نمایید تا بتوانید سردخانه مناسب برای خود بسازید مثلا محصول های مورد نظر خود را برای نگهداری انتخاب کنید سپس نوع سردخانه لازم برای نگهداری همان محصول را بیابید و طراحی کنید به طور مثال اگر قصد نگهداری مواد دارویی و گوشت و مرغ و بستنی و سبزیجات منجمد را دارید سردخانه مناسب برای شما از نوع سردخانه زیر صفر می باشد.

مراحل ساخت سردخانه

حال به توضیح مراحل ساخت سردخانه می پردازیم که در انجام این مراحل نیاز به نیروهای متخصص و آموزش دیده می باشد:

1.گذاشتن کابین: نصب کابین مرحله ی اول ساخت سردخانه می باشد.

2.گذاشتن دیواره‌ها: دیوارها باید کاملا تراز و به صورت عمودی در جای خود قرار بگیرند.

3.گذاشتن سقف: در هنگام نصب سقف به لیفتراک نیاز دارید تا بتوانبد پنل‌ها را بر روی دیواره‌ها قرار دهید

4.کف سردخانه: معمولا از ساندویچ پنل و یا یونولیت برای ساخت کف استفاده می‌شود و مهم ترین موضوع در این مرحله بحث ایزوله کردن است که باید به ایزوله کردن کف دقت شود.

5.گذاشتن درب‌های سردخانه: در این مرحله باید دقت شود تا درب به درستی در جایگاه خود قرار گرفته باشد در غیر این صورت هنگام باز و بسته کردن درب و..  به مشکل خواهید خورد.

6.چسب‌کاری و عایق‌کاری: مرحله ای مهم که اگر به درستی و دقت انجام نشود به دیگر تجهیزات آسیب وارد می کند.

بعد از اتمام این مراحل می توان گفت بدنه ی سردخانه شما تکمیل شده است و حالا شما باید تجهیزات سردخانه را تهیه کنید و در جای مناسب سردخانه خود قرار دهید که البته انواع تجهیزات سردخانه را برایتان در ابتدای این مقاله معرفی کردیم.

ساخت سردخانه

معرفی انواع سردخانه های قابل ساخت همراه با کاربردشان

  • سردخانه های عمومی: زمانی که قصد نگهداری از مواد غذایی در طولانی مدت را دارید میتوانید از ساخت سردخانه عمومی استفاده کنید. معمولا زمانی که یک محصول به وفور در بازار دیده میشود و قیمت آن به همین دلیل پایین است شما میتوانید با نگهداری آن محصول در این نوع سردخانه، آن را در زمان مناسب و با قیمتی خوب به بازار عرضه کرده و به فروش برسانید.
  • سردخانه های گمرکی: این نوع سردخانه نیز مناسب برای نگهداری انواع مواد غذایی است که به صورت کوتاه مدت، قصد نگه داری از آن ها را دارید.
  • سردخانه ذخیره ای: سردخانه های ذخیره ای بیشتر مناسب برای نگهداری موادی هستند که در نزیکی به محل تولید و یا مصرف قرار گرفته اند و شما جهت ذخیره کردن محصولات خود از آن ها استفاده میکنید.
  • سردخانه های کوچک: در خصوص سردخانه های کوچک میتوان گفت که تنها، جهت نگهداری یخ از آن ها استفاده میشود.

گفتنی است تنوع سردخانه های موجود تنها به همین تعداد ختم نمیشود و میتوان سردخانه ها را در دسته بندی های دیگری نیز قرار داد به طور مثال در خصوص سردخانه ها براساس میزان دمایشان میتوان به سردخانه های بالای صفر و زیر صفر و همچنین در خصوص گازهای مصرفی سردخانه ها نیز میتوان به سردخانه های آمونیاکی و فریونی اشاره کرد.

نکات مهم در ساخت سردخانه

سیستم میزان کنترل رطوبت از جمله سیستمی است که در ساخت سردخانه باید مورد توجه قرار بگیرد و از آن استفاده شود به طور مثال زمانی که میخواهید مواد غذایی نظیر میوه را در سردخانه نگه داری کنید نیاز به یک سیستم کنترل رطوبت خواهید داشت تا با تنظیم رطوبت مورد نیاز، از چروک شدن پوست میوه ها جلوگیری شود.

در صورت قطعی جریان برق میبایست انرژی مورد نیاز برای فعالیت سردخانه بلافاصله از طریق برق اضطراری تامین گردد تا در قطعی موجب بروز اختلال در سیستم سردخانه نشود.

همانطور که در قبل تر گفته شد کندانسور وظیفه خنک کردن داخل سردخانه را دارد در نتیجه محل قرارگیری سردخانه نیز مهم است چراکه اگر سردخانه در جایی نامناسب و در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، میتواند موجب کندی و ایجاد مشکل در روند سرد سازی شود.

قبل از گذاشتن مواد جدید در ساخت سردخانه بهتر است آن را با مواد ضد عفونی کننده مورد شستشو قرار دهید، تا اثرات باقی‌مانده از محصولات قبلی موجب ایجاد کپک و.. در محیط سردخانه نشوند.

دوشنبه, جولای 13, 2020