تونل انجمادتونل انجماد

تونل انجماد همانطور که می دانید یکی از مهم ترین روش های نگهداری مواد غذایی –با در نظر گرفتن این موضوع که تغییری در بافت و ظاهر و همچنین کیفیت آن ایجاد نشود- روش انجماد سریع می باشد و این روش در بسیاری از صنایع ما مانند صنایع غذایی (کشتارگاه ها، صنایع کشاورزی و…) بسیار کاربردی است چراکه موجب افزایش سود و همچنین تنظیم بازار در هنگام کمبود محصول می شود. از این رو ما در این مقاله به معرفی “تونل انجماد” که در واقع این کار را برای شما انجام می دهد، می پردازیم.

تونل انجماد چیست؟

یک فضایی با قدرت سرمازایی است که با کاهش دمای محصول غذایی مورد نظر شما مانند گوشت، ماهی و… و عبور آن­ها از مرحله کریستالیزاسیون، محصول مورد نظر شما را در کوتاه ترین زمان منجمد می کند.در واقع محصولات قابل نگهداری در این سردخانه، کیفیت خود را به میزان قابل توجه‌ای حفظ می‌کنند.و دمای کاری این محصول از 30- درجه سانتی گراد تا 60- درجه سانتی گراد می باشد.

تفاوت تونل انجماد و سردخانه چیست؟

تفاوت این دو مربوط به سرعت انجماد و همچنین مدت زمان قرارگیری محصول است که در تونل انجماد می توان گفت سرعت انجماد محصول نسبت به سردخانه، بسیار بالاتر است و به علاوه محصول در مدت زمان کمی در تونل انجماد قرار میگیرد.

مزایای تونل انجماد

  • توانایی در منجمد کردن محصولات در مدت زمان کم و با سرعت بالا
  • جلوگیری از ایجاد فساد در محصولات و حفظ بافت مواد غذایی
  • و…

انواع انجماد سریع به وسیله تونل انجماد کدام است؟

  • انجماد سریع به وسیله وزش هوای سرد: روش مکانیکی که جریان هوای سرد به کمک فن از اطراف محصولات عبور می‌کند و آن ها را منجمد می‌کند.
  • انجماد سریع بدون تماس مستقیم: در این روش محصولات بر روی یک صفحه ی سرد کننده قرار می گیرند و از این طریق دمای آنها پایین می آید. این روش مناسب برای زمانی است که محصولات مورد نظر شما به میزان کمی نیاز به منجمد شدن داشته باشند.
  • انجماد به روش غوطه ور نمودن محصولات منجمد شده: در این روش انجماد، محصول را در محلول کلرید سدیم و یا شکر در دمایی بسیار پایین غوطه ور می سازیم که باعث انجماد سریع محصول می شود از مزیت این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که در این نوع روش محصولات بر روی یکدیگر انباشته نمی شوند و هر یک در واحدی مستقل نگهداری می شوند البته ذکر این نکته نیز مهم است که در این روش امکان نفوذ محلول به درون بسته وجود دارد.

انواع تونل انجماد کدام است؟

  • خطی: در تونل خطی برای انجماد مواد غذایی، آن‌ها را در هوای سرد غوطه‌ور می‌کنند که برای انجماد سبزیجاتی مانند هویج، کلم بروکلی، پیاز، گوجه فرنگی، باقلا، ذرت شیرین و گل کلم و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.و ظرفیت انجماد این نوع تونل ها حدودا از ۲۰۰ کیلوگرم تا ۱۲۰۰۰ کیلوگرم در ساعت می باشد.
  • مارپیچی: برای انجماد مواد غذایی در خطوط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای انجماد گوشت قرمز و مرغ و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت انجماد این نوع تونل ها نیز حدودا از ۱۰۰ کیلوگرم تا ۳۰۰۰ کیلوگرم در ساعت می باشد.
دوشنبه, جولای 6, 2020