آیا ساخت سردخانه یک امر اقتصادی است؟

این سوال ذهن شما را درگیر می کند که  آیا ساخت سردخانه یک امر اقتصادیست؟ در ادامه باید بگوییم ساخت سردخانه با توجه نوع کاربری، حجم سردخانه، شهر، نوع محصول کشاورزی درمنطقه میبایست طراحی و اجرا گردد، زیرا هزینه ی ساخت سردخانه (مخصوصا در ابعاد چند هزار تنی) مشمول هزینه های قابل توجهی است که اگر این امر بدون تحقیق و بررسی موارد فوق و جمع آوری یک طرح توجیهی مناسب انجام پذیرد مسلما دارای ریسک بالایی خواهد بود و شاید منجر به هدر رفت بخش عظیمی از سرمایه ی فرد میگردد. فلذا تحقیقات قبل از ساخت بیشتر از خود ساخت سردخانه در اولویت بوده و باعث میگردد که با دیدی درست و اقتصادی وارد پروسه  ساخت  سردخانه شد.

بطور مثال در مناطق جنوب کشور ساخت سردخانه های زیر صفر و تونل انجماد جهت نگهداری و انجماد محصولات صید شده از دریا نظیر ماهی ،میگو و… رایج میباشد، اما در شمال کشور بیشترین سردخانه های احداث شده سردخانه میوه و مرکبات(مخصوصا کیوی ) میباشد.

همینطور در شرکت های مختلف بسته به نوع تولیدات و مواد اولیه مورد استفاده در کارخانه ها سردخانه ها و یا تونل انجماد احداث میگردد.

زمانی ساخت سردخانه دارای توجیه اقتصادی میباشد که علاوه بر بازاریابی مناسب و ساخت سردخانه  متناسب با شرایط اقتصادی و کشاورزی منطقه ، خود سردخانه هم از  کیفیت ساخت مناسب و انتخاب تجهیزات درستی برخوردار باشد. زیرا هزینه ی برق و یا آب مصرفی و هزینه ی  تعمیر و نگهداری مجموعه خود میتواند بخش بزرگی از سود یک سردخانه را تبدیل به هزینه ی جاری نماید. فلذا استفاده از کالای مرغوب و با کیفیت در زمان ساخت سردخانه امری اجتناب ناپذیر است و به اقتصادی بودن یک مجموعه ی سردخانه ای کمک شایانی خواهد نمود.

شرکت گسترش برودت زاگرس

 

    مشاوره جهت ساخت سردخانه:  09354093432          02644213288